pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 22 lipca 2007
  • wyświetleń: 33364

Foto-temat: Błyskawice w Pszczynie

Tylu piorunów w jednej chwili nie widziano w Pszczynie wcześniej. Przez ponad półtorej godziny w nocy z piątku na sobotę nad Pszczyną nieprzerwanie szalały błyskawice, co kilka sekund rozjaśniając niebo, a potężnym hukiem budząc mieszkańców regionu.

Foto-temat: Błyskawice w Pszczynie
fot.sowa600


Burza rozpoczęła się w nocy około 3.30, od początku towarzyszył jej obfity deszcz. Uderzenia były silne i częste, a grzmoty przenikliwie głośne. Wyładowania atmosferyczne ustały kilka minut po piątej.

- Taką burzę zgotowały nam bardzo wysokie temperatury obecne od kilku dni w naszym regionie. - wytłumaczył nam powody takiego zjawiska Adam Skowroński ze stacjameteo.com/ class=dodaj target=_blank>stacjameteo.com. - Tak gorące masy powietrza w zetknięciu z chłodniejszym frontem powodują "mieszankę wybuchową". - dodał.

Rzeczywiście, temperatury regularnie przekraczały 35 st. C - zaś rekordowa z tego tygodnia to aż 36,3 st. C! Ostatnio takie temp. zarejestrowano na Śląsku w roku 1992.

- Wbrew pozorom możemy mówić o szczęściu , ponieważ tak gwałtownej burzy towarzyszył stosunkowo nie aż tak silny wiatr. Nie było połamanych drzew i zerwanych dachów. - powiedział nam Adam Skowroński. - Niestety mieszkańcy okolic Częstochowy odczuli na własnej skórze skutki trąby powietrznej jakże rzadkiego zjawiska w naszym kraju.

Na pytanie czy grożą nam następne burze, Adam Skowroński nie pozostawia nam złudzeń - Jak będzie tak ciepło, to niewykluczone! Dlatego jak ktoś ma "słaby" dach, to na to lato dobrze zaprosić ubezpieczyciela.

Foto-temat: Błyskawice w Pszczynie · fot.


Ta wiosna i lato obfitują w różnorakie zjawiska w porównaniu do lat ubiegłych. Choćby przymrozki pod koniec kwietnia (-5 st. C i -6 st. C!), które wyrządziły liczne szkody w sadownictwie, ale - tu dobra wiadomość - przynajmniej jest mniej komarów, które zostały zaskoczone w wrażliwej fazie rozwojowej.

new / pless.pl, stacjameteo.com/ class=dodaj target=_blank>stacjameteo.com

-----------------------------

Jeżeli sfotografowałeś pszczyńską burzę lub jej skutki, prześlij zdjęcie na redakcja@pless.pl. Zostatnie ono dołączone do naszej galerii.

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.