Najpopularniejsze

  • 13 maja 2014
  • 19 maja 2014
  • wyświetleń: 45462

Zagrożenie powodzią minęło

Stan wód w województwie śląskim stabilizuje się i żadna rzeka nie przekracza już stanu alarmowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są jedynie na Wiśle w Goczałkowicach - poinformował w poniedziałek Urząd Wojewódzki.

Po kilkudniowych dużych opadach deszczu w naszym regionie znacznie podniósł się poziom rzek. 14 maja na Pszczynce w Pszczynie woda sięgała 295 cm (przy stanie ostrzegawczym 270 cm). Jak zaznaczał jednak Urząd Wojewódzki, wpływ na podwyższony stan miał - większy niż zazwyczaj - zrzut wody z pobliskich zbiorników retencyjnych.



Rzeka Pszczynka przekroczyła stan ostrzegawczy - 15.05.2014 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Wysoki poziom utrzymywał się także kolejnej doby. Na szczęście w nocy z czwartku na piątek nie było w powiecie pszczyńskim interwencji związanych z podtopieniami. Strażacy mieli natomiast pełne ręce roboty przy usuwaniu przewróconych drzew. Jak poinformował nas st. kpt. Mateusz Caputa z pszczyńskiej straży pożarnej, pięciokrotnie strażacy wyjeżdżali do przewróconych drzew: dwa razy w Pszczynie (na ulicy Bielskiej oraz Wodzisławskiej), raz w Woli na ulicy Górniczej, na ulicy Szkolnej w Goczałkowicach-Zdroju oraz w Gilowicach na ulicy Korfantego. W interwencjach uczestniczyło siedem zastępów.

Również w piątek usuwano przewrócone drzewa, tym razem w Pszczynie na ulicy Zamenhofa, a także w Piasku (ul. Katowicka), Porębie (w sąsiedztwie kościoła) i Golasowicach (ul. Reja). Ponadto strażacy interweniowali w Pawłowicach, gdzie usuwano wyrwę w drodze, a także w Górze, gdzie zabezpieczano workami z piaskiem posesję przy ulicy nad Wisłą.



Rzeka Pszczynka - 16.05.2014 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Kompania gaśnicza OSP nr 9 "Pszczyna" w nocy z czwartku na piątek interweniowała natomiast w Żywcu. 65 strażaków z naszego powiatu pomagało w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Soły. Akcja rozpoczęła się o 23.00 i zakończyła około 6.00.

W piątek dwie gminy powiatu pszczyńskiego (Goczałkowice-Zdrój oraz Miedźna) ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe. Włodarze zapewniali jednak, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla gmin i decyzja została podjęta wyłącznie na podstawie informacji o wysokich stanach wody w rzekach.

Wysoki poziom wody w Grzawie - 15.05.2014 · fot. Borowianka / klub pless.pl


Na bieżąco sytuacja była tu monitorowana przez właściwe służby wojewódzkie, powiatowe i gminne. Uruchomiono dodatkowe telefony dyżurne, na które można było zgłaszać wszelkie sytuacje zagrażające bezpieczeństwu (w Goczałkowicach - 32 736-24-00 lub 32 736-24-02, a w Miedźnej - 502-308-911 lub 602-485-869). W Goczałkowicach-Zdroju przebywał wojewoda Piotr Litwa. Celem wizyty było sprawdzenie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Wojewoda w Goczałkowicach-Zdroju - 15.05.2014 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


W piątek w Woli zamknięty został most Bronisław. Został on zalany od strony województwa małopolskiego. Ponownie udało się go otworzyć w sobotę wieczorem. Dzień później w Górze odnotowano przecieki wału w okolicach Zawadki (bez groźby przerwania wału). W Gilowicach nieprzejezdna była ulica Starorzeczna, a Grzawie częściowo ulica Wiejska.

Usuwanie przewróconych drzew - 16.05.2014 · fot. KP PSP Pszczyna


W sobotę przekroczony był stan alarmowy na wodowskazie na rzece Wiśle w Goczałkowicach, natomiast służby informowały już o trendzie malejącym. W Kobiórze odnotowano podwyższony poziom wody w Korzeńcu. W Woli strażacy udrażniali przepływ pod drogą.

Sytuacja zaczęła się normować w niedzielę, kiedy opady deszczu ustały. Strażacy usuwali tego dnia przewrócone drzewo w Czarkowie. W poniedziałek w Goczałkowicach-Zdroju i Miedźnej odwołano pogotowie przeciwpowodziowe.

Wykres opadów w maju 2014 roku:

opady, maj 2014, wykres
fot. ECOCLIMA

new / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.