pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 8 września 2017
  • wyświetleń: 493

Wrzesień z przytupem w Powiatowym Zespole Szkół nr 2

Rok szkolny 2017/2018 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie toczy się normalnym trybem - akademia, spotkanie w klasach, miłe powroty i serdeczne przywitania. Jednak dla grupy 21 uczniów, którzy już 9 września wylecą na staż zawodowy do Irlandii i Niemiec szkoła zaczęła się już w sierpniu.

Aktualizacja! Wrzesień z przytupem w PZS2
Aktualizacja! Wrzesień z przytupem w PZS2 · fot.


Powiatowy Zespół Szkół nr 2 to placówka oświatowa, która od lat kształci młodzież w wielu zawodowych kierunkach. Śledząc zapotrzebowanie rynku pracy szkoła dostosowuje swoją ofertę kształcenia do aktualnych trendów.

Oprócz kształcenia teoretycznego naszą domeną są praktyki zawodowe organizowane w kraju oraz za granicą. Od lat PZS 2 uczestniczy w projektach unijnych, dzięki którym uczniowie mogli skonfrontować zdobyte umiejętności w przedsiębiorstwach znajdujących się w Hiszpanii, Portugalii, Czechach, we Włoszech czy w Niemczech.

Obecnie realizowany jest projekt "Aktywni zdobywają doświadczenie" finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, PO WER, którego całkowity budżet wynosi ponad 846 tys. zł. 21 uczniów z kierunków technik elektryk, technik mechatronik oraz technik budownictwa w najbliższy weekend wyjedzie na miesięczny staż do Niemiec i Irlandii.

Po przeprowadzeniu rekrutacji nasi uczniowie przeszli dwutygodniowy kurs języka angielskiego i niemieckiego oraz zostali przygotowani z zakresu wiedzy o kraju, do którego wyjeżdżają. Po raz pierwszy szkoła nawiązała współpracę z irlandzką firmą pośredniczącą Your International Training FBD House organizującą i koordynującą międzynarodowe szkolenia w ramach programów unijnych.

Firmy elektryczne, w których staż odbywać będzie 9 elektryków, znajdują się w Cork - drugim co do wielkości mieście w południowej Irlandii. Dla uczestników wyjazd będzie lekcją samodzielności. Cały miesiąc spędzą w obcym kraju, a zakwaterowani będą u irlandzkich rodzin goszczących. Z pewnością jest to doskonały asumpt do podszkolenia języka.

Budowlańcy i mechatronicy wyjadą na 4 tygodnie do oddalonego od Pszczyny 600 km Schkeuditz - miasta znajdującego się w Niemczech. Dla szkoły jest to przetarty szlak, ponieważ współpraca z Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH - niemieckim partnerem współorganizującym staż - trwa od lat.

Głównym zadaniem partnerów zagranicznych jest zapewnienie praktykantom stanowisk pracy, dzięki którym nabędą nowe kompetencje, poznają nowy rynek pracy i po prostu rozwiną swoje zainteresowania w obszarze kształconego zawodu. Staż równa się doświadczenie zawodowe.

Naszym przyszłym praktykantom życzymy powodzenia i czekamy na relacje z wyjazdu!

Tymczasem uczniowie z kierunku technik rolnik przygotowują się do wymiany uczniowskiej organizowanej z zaprzyjaźnioną od lat z PZS 2 niemiecką szkołą Fachschulzentrum Freiberg-Zug, gdzie w wyspecjalizowanych gospodarstwach będą mogli zapoznać się z techniką rolniczą z jakiej korzysta się u naszych zachodnich sąsiadów.

Marlena Kolon

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.