pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 10 października 2017
  • 29 października 2017
  • wyświetleń: 1652

Koncert zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica w Pszczynie

Za nami:

W niedzielę, 29 października o godzinie 17.00 w Kościele Ewangelickim w Pszczynie odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica poświęcony w całości muzyce Reformacji. Koncert będzie połączony z autorską prezentacją multimedialną przedstawiającą malarstwo religijne Lucasa Cranacha i innych artystów z czasów Reformacji, korespondujące treściowo z wykonywanymi utworami.

Filatura di Musica
Filatura di Musica · fot.


Muzyka instrumentalna i wokalna od początku były ściśle związane z Reformacją. Marcin Luter był wykształcony w śpiewie, grze na lutni i kompozycji. Zachowało się około 36 pieśni religijnych jego autorstwa - wśród nich zarówno opracowania melodii gregoriańskich jak też własne kompozycje Lutra. Zapoczątkowany przez inicjatora niemieckiej reformacji chorał luterański bardzo szybko wzbogacił się o szereg opracowań muzycznych. Z I połowy XVI wieku pochodzą dwa znaczące śpiewniki: Wittembergisch Geistlich Gesangbuch Johanna Walthera (1524) i Neue Deutsche Geistliche Gesänge Georga Rhaua (1544). Ten drugi zbiór zawiera kompozycje różnych autorów utrzymane w wielu stylach, od 4-głosowych w fakturze nota-contra-notam po rozbudowane motety. Podczas koncertu zabrzmią zaczerpnięte z obu śpiewników czterogłosowe opracowania chorału luterańskiego w różnych typach obsad spotykanych w muzyce XVI wieku, od śpiewu (Katarzyna Bienias) z towarzyszeniem pozytywu organowego (Patrycja Domagalska-Kałuża), do brzmienia 4-głosowego consortu instrumentalnego, złożonego z fletów (Marek Nahajowski, Magdalena Pilch), fideli (Judyta Tupczyńska) i violi da gamba (Justyna Młynarczyk).

Filatura di Musica
Filatura di Musica · fot.


Muzycy wchodzący w skład zespołu to absolwenci prestiżowych europejskich uczelni artystycznych: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble. W większości są związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Łodzi, dlatego też nazwa zespołu nawiązuje do włókienniczych tradycji miasta Łodzi (wł. filatura - przędzalnia) łącząc je ze sztuką muzyczną. Artyści grając w wielu formacjach muzyki dawnej zarówno w Polsce jak i zagranicą, zdobyli już ogromne doświadczenie, które wraz z nabytymi umiejętnościami wykorzystują tworząc nowy, nietuzinkowy zespół na polskiej scenie muzyki dawnej. Współpracują też z innymi instrumentalistami specjalizującymi się w historycznych praktykach wykonawczych i grającymi na instrumentach dawnych, a także ze śpiewakami i tancerzami tworząc autorskie widowiska taneczno-muzyczne.

Warte podkreślenia jest, że zespół Filatura di Musica, jako jeden z niewielu w Europie, wykonuje muzykę wczesnego baroku w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem replik XVII-wiecznych instrumentów dętych oraz charakterystycznego dla tej epoki, wysokiego stroju (466Hz). Dotychczas wystąpili m.in. w Filharmonii Łódzkiej oraz festiwalach: Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (Częstochowa), Barok na Spiszu, Kultura Wieków Dawnych (Krosno), Frankofonia 2016 (Łódź). Zespół był także rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki występując w Pałacu Biesa w Olszanicy oraz w Uhercach Mineralnych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Dostępna na zaproszenie Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego.

new / pless.pl, źródło: PCKul

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.