pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 6 listopada 2017
  • 14 listopada 2017
  • wyświetleń: 3533

Goczałkowice: koncert i obchody Święta Niepodległości

W piątek w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju zorganizowano Wieczornicę z okazji Święta Niepodległości. Dzień później odbyły się oficjalne uroczystości

Narodowe Święto Niepodległości w Goczałkowicach-Zdroju - 11.2017 · fot.


Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. Przypomina o heroicznych latach zmagań naszych przodków, którzy dążyli do odzyskania utraconej autonomii. W 1918 r., po 123 latach niewoli, na skutek zawirowań historycznych w Europie początku XX w. wybitni przedstawiciele narodu polskiego wykorzystali szansę na przywrócenie suwerenności naszej ojczyźnie. Na terenie całego kraju z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowane są uroczyste obchody, będące wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania wolności.

W Goczałkowicach-Zdroju, w piątkowy wieczór z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się niepodległościowa wieczornica - podczas której zebrani mieszkańcy, kuracjusze i druhowie nowo powstałej drużyny harcerskiej, wysłuchali koncertu składającego się z cyklu pieśni wybitnych kompozytorów polskich w wykonaniu Piotra Karzełka, studenta krakowskiej Akademii Muzycznej przy akompaniamencie Małgorzaty Lucjan.

Druga odsłona wieczornego spotkania była zaaranżowana w formie patriotycznego karaoke. Przybyli wspólnie odśpiewali szereg znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Na zakończenie harcerze zapalili symboliczne znicze pod miejscem pamięci wybitnego Polaka - Świętego Jana Pawła II, który często podkreślał jaką ogromną wartością jest wolność i niepodległość.

11 listopada, punktualnie o godzinie 12.00, wójt gminy - Gabriela Placha, radny Józef Brudek, prezes OSP Jerzy Sodzawiczny w asyście pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej, radnych, harcerzy oraz zgromadzonych mieszkańców złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem "Ku czci poległych za wolność ojczyzny" oraz tablicą upamiętniającą udział goczałkowiczan w powstaniach śląskich, wieńcząc tym symbolicznym gestem oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie.

Ponadto podczas ceremonii prezes Ochotniczej Straży Pożarnej wręczył odznaczenia za wybitne osiągnięcia i bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej społeczności wyróżniającym się strażakom oraz osobom wspierającym działalność goczałkowickiego OSP.

new, BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.