pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 2 stycznia 2018
  • 25 stycznia 2018
  • wyświetleń: 2014

[ZDJĘCIA] VII Rajd Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

W niedzielę, 21 stycznia Klub Turystyki Kolarskiej "Koło" zrealizował siódmą edycję Rajdu Rowerowego upamiętniającego 73. rocznicę "Marszu Śmierci" Więźniów Oświęcimskich.

VII Rajd Rowerowy upamiętniający 73. rocznicę „Marszu Śmierci” Więźniów Oświęcimskich - 21.01.2018 · fot.


Niedziela przywitała nas zimową aurą i opadami śniegu. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się w Hotelu PTTK w Pszczynie, skąd wyruszyliśmy busem wraz ze sprzętem rowerowym do Oświęcimia. Formuła tegorocznego rajdu przewidywała przewiezienie rowerów do Oświęcimia i powrót przez Brzeszcze, Miedźną do Pszczyny. Długość trasy 26 km.

Zgodnie z planem wyruszyliśmy spod Obozu w Brzezince (Auschwitz Birkenau). Przejechaliśmy do Miedźnej, gdzie na cmentarzu parafialnym znajduje się Pomnik Ofiar Marszu Śmierci. Sądzimy, iż idea naszego rajdu również jest swego rodzaju świadectwem i przypomnieniem tych tragicznych dni. W dalszym ciągu przy lekkich utrudnieniach pogodowych udaliśmy się do Pszczyny, gdzie pod pamiątkową tablicą przy ulicy Bogedaina (obok stadionu MOSIR) złożyliśmy hołd więźniom z Oświęcimia.

VII Rajd Rowerowy upamiętniający 73. rocznicę "Marszu Śmierci" Więźniów Oświęcimskich - 21.01.2018 · fot.


Wyzwolenie niemal każdego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego poprzedzała ewakuacja większości przebywających w nim więźniów na tereny bardziej oddalone od linii frontów. Nie bez powodu transporty i przemarsze ewakuacyjne więźniów nazywano "transportami" i "marszami śmierci".

Jedna z oświęcimskich ewakuacji prowadzi 63-kilometrową trasą Oświęcim - Miedźna - Pszczyna - Brzeźce - Pawłowice - Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śląski oraz jej wariantem wiodącym z Pszczyny przez Suszec - Żory również do Wodzisławia. Przy szlaku tym znajduje się ponad dwadzieścia miejsc pamięci. Stanowią je zbiorowe mogiły, pomniki, tablice pamiątkowe oraz dwa kościoły pod wezwaniem św. Maksymiliana, pomyślane jako pomniki męczeństwa więźniów KL Auschwitz i pamięci o ludziach, którzy pospieszyli im z pomocą.

VII Rajd Rowerowy upamiętniający 73. rocznicę "Marszu Śmierci" Więźniów Oświęcimskich - 21.01.2018 · fot.


W rajdzie wzięły udział 22 osoby, wszystkim serdecznie dziękujemy. Szczegółowa relacja na stronie Oddziału: www.pttk-pszczyna.slask.pl.


Prezes Koła Turystyki Kolarskiej "Koło",
Urbańczyk Ludwik

Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej

43-200 Pszczyna
ul. Rynek 15

tel. 032 449 11 23
tel. 032 210 35 30
fax 032 210 35 30

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.