pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 27 lutego 2018
  • 30 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 2233

Drobiazg pełen mocy - wystawa maskotek olimpijskich w Muzeum

Za nami:

Pierwszy - w 1972 roku - pojawił się jamnik o imieniu Waldi, potem - kolejno, co cztery lata - bóbr Amik i niedźwiedź Misza... w dalszych latach także orzeł amerykański, tygrys, kubistyczny pies, wilk, szop pracz... były też lalki greckie, abstrakcyjne i stalowe figurki, śnieżynka i kostka lodu...

Jamnik Waldi, maskotka Igrzysk XX Olimpiady w Mona
Jamnik Waldi, maskotka Igrzysk XX Olimpiady w Monachium (1972); twórca maskotki - Otl Aicher, monachijski grafik · fot.


Maskotki olimpijskie - bo o nich mowa - stanowią nierozłączny i pełnoprawny symbol olimpijski, są przy tym niekonwencjonalnymi promotorami kultury miasta i kraju - organizatora Igrzysk. Te małe i cieszące oko przedmioty mają w sobie wiele energii i sportowego ducha. Przekonacie się o tym na pewno odwiedzając w Muzeum Miejskim w Tychach wystawę "Drobiazg pełen mocy. 1972-2018. Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki".

Wernisaż odbędzie się 9 marca o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1). Wystawa zorganizowana została z okazji roku olimpijskiego, jest również pretekstem do przypomnienia uniwersalnych, choć coraz trudniejszych w realizacji, wartości współczesnego sportu, a także podkreślenia, że Tychy to miasto wybitnych olimpijczyków.

Prezentuje zbiór maskotek z kolekcji Henryka Grzonki, autora cenionych audycji radiowych, wielokrotnego sprawozdawcy z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, a także innych prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, autora nagradzanych reportaży radiowych oraz książek. Prócz unikatowej kolekcji maskotek olimpijskich, Henryk Grzonka jest także posiadaczem zbioru cennych pamiątek związanych ze sportem żużlowym.

Autorem scenariusza wystawy jest Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, będącej Oddziałem Muzeum Miejskiego w Tychach: - Tegoroczne Zimowe Igrzyska w PyeongChang pokazały, że jakkolwiek współczesny sport toczy wiele chorób, to jednak wizja olimpijskiego współzawodnictwa niezmiennie  wyzwala u sportowców najwyższy stopień ambicji, a u kibiców budzi emocje w najczystszej postaci. Prezentowane na wystawie maskotki olimpijskie to także jeden z fenomenów igrzysk. Są coraz bardziej wysmakowane plastycznie, to już często prawdziwe dzieła sztuki, tworzone przez uznanych artystów. A jednocześnie przekazują nam najprostsze wartości: przyjaźń, pokój, radość.

Ekspozycja prezentowana będzie do 5 maja. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Muzeum Miejskie w Tychach

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.