pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 6 września 2018
  • 10 września 2018
  • wyświetleń: 13078

[ZDJĘCIA] Jubileusz 90-lecia pszczyńskich ogródków działkowych

W tym roku rodzinne ogródki działkowe w Pszczynie obchodzą jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji w sobotę, 8 września odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Obchody 90-lecia istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Pszczynie - 08.09.2018 r. · fot.


W trakcie uroczystości 90-lecia działalności pszczyńskiego Ogrodu Działkowego "Owoc Naszej Pracy" kilkanaście osób spośród działkowców zostało odznaczonych brązowymi i srebrnymi odznakami Zasłużony Działkowiec. Odznaki srebrne otrzymali: Jadwiga Woźniak, Jadwiga Szczerbowska, Anna Ostrowska, Maria Łebska, Janina Jerczyńska oraz Andrzej Skoczyński i Kazimierz Gawlik. Odznakami brązowymi odznaczeni zostali: Ruta Balas, Otylia Kozub, Jerzy Waleczek oraz Józef Solarski.

Dodatkowo pan Jan Borkowski otrzymał specjalny dyplom i odznaczenie z rąk pani Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego, w dowód uznania za ponad 50-letnią działalność działkowca. Pan Jan budował po wojnie pszczyński ogród oraz później w latach 70-tych Dom Działkowca. Nagrodzony specjalnym dyplomem i odznaką, został także pan Andrzej Brzęczek, który jako jeden z nielicznych budował alejki wśród swoich działek.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wspomniał w swoich gratulacjach dla działkowców, że kilka lat temu, w czasie gdy opracowywano plany zagospodarowania przestrzennego, odrzucił głosy z różnych środowisk o tym, by ogródki działkowe w Pszczynie zlikwidować. W dowód uznania Dariusz Skrobol otrzymał dyplom oraz specjalną odznakę Polskiego Związku Działkowców, za wieloletnią pomoc okazywaną pszczyńskim działkowcom. Burmistrz nagrodził także kilkoro zasłużonych działkowców, zaś na ręce pani prezes Anny Szydłowskiej przekazał okolicznościowy grawerton.

Wicestarosta pszczyński Krystian Szostak w swoim krótkim przemówieniu przypomniał, że od lat 70-tych do nieomal końca lat 90-tych XX w. sala Domu Działkowca w Pszczynie była jedyną w okolicy, na której odbywały się różne spotkania, bale. To na tej sali miały miejsce pierwsze bale charytatywne ze szkoły specjalnej.

W trakcie wręczania odznaczeń wystąpił Zespół Regionalny "Pszczyna". Uroczystość uświetnił także znany artysta kabaretowy Krzysztof Respondek, który w kilku słowach potrafił rozbawić publiczność. Po części oficjalnej oraz występie gwiazdy wieczór upłynął działkowcom na zabawie tanecznej z zespołem VIVAT.

Pszczyńskie ogródki działkowe w 90-lecie swego istnienia - 08.09.2018 r. · fot.


Pszczyński Ogród Działkowy jest jednym z najstarszych ogrodów na Śląsku. W 1928 roku Książę Pszczyński przekazał część swoich ziem dla bezrobotnych, a po II wojnie światowej ogród został powiększony i taki jest do dziś. Powierzchnia ogrodu ma 9,5 ha, użytkuje go ponad 350 działkowców na 215 działkach.

Jak każdy ogród działkowy w Polsce, również pszczyński jest samorządny i samowystarczalny. Zarządzany jest przez Zarząd wybierany co 4 lata na walnym zebraniu działkowców. Działkowcy nie tylko utrzymują ogród za własne pieniądze, ale także remontują infrastrukturę konieczną do sprawnego funkcjonowania i gospodarowania. Najbardziej namacalnym dowodem pracy i zaangażowania działkowców jest wybudowany w latach 70-tych Dom Działkowca, który służy do dzisiaj.

Andrzej Grynpeter, BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA