pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 29 lipca 2019
  • wyświetleń: 7358

Zdarzenia z udziałem nastolatkow: włamanie, kradzież i rozbój

Dobra zabawa, słońce, po prostu wakacyjne szaleństwo to marzenie większości nastolatków. - Niestety, ich pomysłowość bywa niebezpieczna, a czasami nawet opłakana w skutkach. W najlepszym przypadku, nieodpowiedzialne zachowanie kończy się skierowaniem wniosku do sądu dla nieletnich - alarmuje policja.

Pszczyńscy policjanci zajmujący się problematyką demoralizacji wśród młodzieży zwracają uwagę na trzy ostatnie przypadki, kiedy to tzw. ułańska fantazja młodych ludzi wzięła górę nad racjonalnym myśleniem.

W połowie lipca trafiły do sądu materiały dotyczące grupki nastolatków, która "buszowała" w autokarach komunikacji publicznej. Policjanci natknęli się na nich w okolicach parkingu przy stacji kontroli pojazdów przy ul. Bogedaina w Pszczynie. Mundurowi najprawdopodobniej nie zwróciliby na nich uwagi, lecz ci - na widok patrolu - rzucili się do ucieczki.

- Mała przebieżka mundurowych, późniejsza rozmowa z nastolatkami, oględziny zaparkowanych w okolicy autobusów i już było wiadomo, że doszło do kradzieży z włamaniem. Dzieci czy też już młodzież, bo w wieku 13 lat i poniżej, tłumaczyła na komendzie, jak do tego wszystkiego doszło i kto dokładnie przysłużył się do wyłamania drzwi w autobusie oraz kradzieży butli gaśniczych, młotka do wybijania szyb oraz innych drobnych rzeczy - mówi oficer prasowy pszczyńskiej policji, asp. sztab. Karolina Błaszczyk.

Okazało się też, że w tym dniu, kiedy wpadli w ręce przechodzącego tamtędy patrolu, przyszli ponownie na parking z zamiarem uruchomienia autobusu. - Szczęśliwie, nie zdołali odjechać. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się wydarzyć w przypadku, gdyby autobus ruszył, a oni wyjechaliby na ulice miasta - dodaje rzecznik policji.

Inny przykład młodzieńczej fantazji dotyczy 2 złotych, a dokładniej tej monety i scyzoryka. Pieniądze zostały skradzione 12-latkowi, a nóż posłużył starszemu o dwa lata koledze do zamanifestowania swojej przewagi. Tu policja przytacza artykuł 281 kodeksu karnego, w myśl którego za tego typu czyn, niezależnie od skradzionej kwoty, prawo przewiduje nawet do 10 lat więzienia.

Ostatnia sytuacja powstała w pociągu, w momencie okazywania przez nastoletnią pszczyniankę legitymacji uprawniającej do zniżek na przejazd. Kierownik pociągu okazał się bardzo doświadczony i od razu zauważył poczynione poprawki przy cyfrach peselu oraz brak pieczęci na zdjęciu okazicielki blankietu. Nieletnia przedstawiła policjantom zupełnie odmienną wersję tych wydarzeń, tłumacząc równocześnie powody wskazanych braków w jej legitymacji. To jednak, już wkrótce, będzie wyjaśniane w sądzie.

- Opisane przykłady zostały ujęte w dokumentacji, którą następnie pszczyńscy policjanci przesłali do sądu dla nieletnich. Wszystkie też skończyły się szczęśliwie. Pamiętajmy jednak, że bardzo niewiele potrzeba, żeby głupi żart zakończył się tragicznie - mówi asp. sztab. Karolina Błaszczyk.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA