pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 10 czerwca 2017
  • 18 czerwca 2017
  • wyświetleń: 16720

W Pszczynie będzie od lipca podwyżka opłat za odbiór śmieci

Mieszkańcy Pszczyny będą od lipca płacili więcej za odbiór śmieci. Kwota wzrośnie prawdopodobnie z 10,80 zł do 12,45 zł brutto od osoby. Będzie również możliwe skorzystanie z usługi odbioru odpadów zielonych z posesji, lecz związane to będzie z dodatkową opłatą.

kosz na śmieci, kubeł, odpady, remondis
W Pszczynie będzie od lipca podwyżka opłat za odbiór śmieci · fot.


Za kilka tygodni w całym kraju w życie wchodzą przepisy, które można śmiało określić "śmieciową rewolucją". Od 1 lipca na każdej posesji (poza szarym lub czarnym pojemnikiem na popiół) będą worki w czterech kolorach:
  • żółty z przeznaczeniem na metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe,
  • niebieski z przeznaczeniem na papier,
  • zielony z przeznaczeniem na szkło,
  • brązowy oznaczony napisem bio z przeznaczeniem na odpady ulegające biodegradacji, ze
  • szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, z wyłączeniem odpadów zielonych,
  • brązowy oznaczony napisem bio - odpady zielone z przeznaczeniem na odpady zielone.


Te wytyczne miały swoje odzwierciedlenie w przetargu, który gmina Pszczyna musiała ogłosić na świadczenie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości gminy Pszczyna, na których zamieszkują mieszkańcy oraz utworzenie i obsługę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

6 czerwca otwarto dwie oferty, które w regulaminowym czasie wpłynęły do Urzędu Miejskiego. Złożyły je: konsorcjum firm Remondis i Master oraz konsorcjum Tonmeier Południe i Tonmeier Wschód. Pierwsza oferta opiewa na kwotę 16.433.280 złotych, a druga 23.409.000 złotych. Wszystko wskazuje więc na to, że usługi w gminie nadal świadczyć będzie Remondis, tym razem jednak wsparty pomocą tyskiego Mastera.

Niestety nawet niższa kwota jest większa niż przewidziano (14,4 mln złotych), co oznacza, że mieszkańców czeka najprawdopodobniej podwyżka cen za odbiór odpadów. Jak wynika z kalkulacji, za odpady zbierane w sposób selektywny zapłacimy 12,45 zł od osoby (podwyżka o 1,65 zł), a za odpady, które nie są zbierane w sposób selektywny 24,90 zł (jest: 16 złotych).

Równocześnie pojawi się nowa usługa w postaci odbioru worków z odpadami zielonymi. Ma ona zastąpić kontenery, które dotychczas stawiano na pszczyńskich osiedlach i umożliwić pozbycie się między innymi skoszonej trawy. Stawka wyniesie najprawdopodobniej 7,56 zł za worek.

Zanim decyzja zostanie ostatecznie podjęta, przeprowadzane są konsultacje społeczne dla organizacji pozarządowych i organizacji pożytku publicznego. Uwagi do proponowanych stawek można zgłaszać w dniach od 12 do 19 czerwca w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA