pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 16 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 11866

W Pszczynie rozpoczęła się dystrybucja kompostowników

W Pszczynie rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych kompostowników. W pierwszym etapie do mieszkańców trafi 800 sztuk o pojemności 900 litrów. Są one przekazywane mieszkańcom na zasadzie pięcioletniego użyczenia, później przejdą na ich własność.

Kompostownik
W Pszczynie rozpoczęła się dystrybucja kompostowników.


W myśl nowych zasad z pszczyńskich osiedli zniknęły już kontenery, gdzie mieszkańcy dotychczas mogli wyrzucać zieleń. Zmiana ta wywołała spore oburzenie, dlatego w Urzędzie Miejskim podjęto decyzję, aby uruchomić "Program bezpłatnego użyczania kompostowników".

W pierwszym etapie gmina zamówiła 800 kompostowników o pojemności 900 litrów. W dniach od 31 lipca do 11 sierpnia w ratuszu przyjmowano wioski od właścicieli posesji, zainteresowanych kompostowaniem zieleni na terenie własnej nieruchomości. Kompostowniki użyczane będą na okres 5 lat. Po tym okresie przejdą na własność użytkownika.

Jak udało nam się dowiedzieć, podania złożyło około 1600 pszczynian. Zgłoszenia są na bieżąco weryfikowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Osoby, którym zostaną użyczone pojemniki, są zawiadamiane o decyzji telefonicznie. Wówczas też otrzymują informację o miejscu i dacie odbioru.

Pierwsze kompostowniki dotarły do mieszkańców jeszcze przed weekendem. Pozostałe trafią do zainteresowanych w kolejnych dniach. Pojemniki trzeba następnie zmontować już na terenie posesji.

Razem z kompostownikiem mieszkańcy otrzymują instrukcję. Dowiedzą się z niej na czym polega kompostowanie, gdzie powinien być ustawiony otrzymany pojemnik, a także jak zamieszczać zieleń w użyczonym kompostowniku i co dalej robić z kompostem. Są tu również wskazówki i porady dla tych, którzy po raz pierwszy będą w ten sposób składować odpady.

W związku z olbrzymim zainteresowaniem programem dystrybucji kompostowników, w Urzędzie Miejskim w Pszczynie zapadła decyzja o zamówieniu kolejnych sztuk. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na dostarczenie 550 pojemników.

Warto odnotować, że kompostowanie jest wyłącznie alternatywą, która ma pozwolić przetworzyć skoszoną przez mieszkańców trawę. Mieszkańcy nadal mogą samodzielnie dostarczać odpady zielone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, bezpłatnie z limitem do 200 kg z nieruchomości. Za wywóz worka z odpadami zielonymi bezpośrednio z posesji wprowadzono opłatę.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA