pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 1 czerwca 2018
  • 4 czerwca 2018
  • wyświetleń: 9342

Powiat przeznaczy kolejne środki na remonty i prowadzenie szpitala

Powiat pszczyński przeznaczy kolejne środki finansowe na remonty i prowadzenie pszczyńskiego szpitala. Zakupiono także nowe łóżka, które trafią na oddział ginekologiczno-położniczy.

Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018
Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018 · fot.


Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, która odbyła się w środę, 30 maja, większością głosów radni przegłosowali projekt uchwały ws. przekazania kolejnych środków na remonty i przygotowanie do prowadzenia Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Do szpitala dostarczono nowe łóżka dla pacjentów z materacami, szafkami i stojakami na kroplówki, które trafią na oddział ginekologiczno-położniczy. Wcześniej ze środków powiatu zakupiony został aparat USG, stół operacyjny oraz 10 nowoczesnych łóżeczek dla noworodków. W trakcie zamawiania są nowe lampy na sale operacyjne.

nowe łóżka w pszczyńskim szpitalu
Nowe łóżka w pszczyńskim szpitalu - 05.2018 · fot.


- Łącznie wydatki na prowadzenie szpitala stanowią kwotę 4,8 mln zł, a w tegorocznym budżecie zaplanowane są również środki w wysokości 1,3 mln na spłatę wcześniejszych zobowiązań szpitala. Ponadto, dokonano także zakupu sprzętu na kwotę 240 tys. zł. Ten rok jest pierwszym, kiedy powiat podejmuje się wyzwania nie dość, że spłaty zobowiązań, które powstały w trakcie funkcjonowania szpitala publicznego, to jeszcze z finansowaniem inwestycji i utworzenia nowego podmiotu leczniczego. Jestem przekonany, że kolejne dwa lata będą takie same. Dwa lata, bowiem tyle pozostało nam jeszcze spłaty zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodam, że uzyskaliśmy zgodę na układ ratalny, który zawarliśmy w roku 2016. Jak łatwo policzyć - 6 mln 340 tys. zł, to kwota, którą w tym roku powiat przeznacza na działalność, funkcjonowanie lub spłatę zobowiązań jeżeli chodzi o służbę zdrowia - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018
Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018 · fot.


Dr n. med. Marcin Leśniewski, który koordynuje kwestie medyczne związane z przejęciem szpitala wskazał podczas sesji Rady Powiatu cztery obszary krytyczne, dotyczące uruchomienia na nowo Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

- Pierwszy obszar to budynek i jest cały sztab ludzi ogarniający kwestie infrastruktury, która musi spełnić niezwykle wyśrubowane wymagania ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Drugi obszar związany jest ze sprzętem medycznym, którym musimy dysponować. To ok. 300 urządzeń, które muszą być dopuszczone do procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Część sprzętu to urządzenia, które służą w szpitalu od lat, a ich właścicielem jest powiat poprzez SP ZOZ. Ale ogromna większość to urządzenia, które musimy kupić, wydzierżawić, wynająć, wyleasingować - uzyskać prawo do ich użytkowania. Odbywają się niezwykle intensywne rozmowy z przedstawicielami konkretnych firm. Jesteśmy podmiotem publicznym, obowiązują nas wszystkie zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Jest to niezwykle trudna sytuacja, ale dzięki wsparciu całego zespołu dajemy sobie z tym radę - mówił Marcin Leśniewski.

Trzecim obszarem są jednostki terapeutyczno-diagnostyczne, jak apteka, rentgen, endoskopia, badania cytologiczne, histopatologiczne, czy rezonans magnetyczny. Trwają prace związane z wyposażaniem i ustalaniem nowych procedur obowiązujących takie jednostki. Prowadzone są także zaawansowane rozmowy, które dążą do podpisywania umów z konkretnymi podmiotami. Najczęściej są to okoliczne szpitale i pracownie.

Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018
Sesja Rady Powiatu - 30.05.2018 · fot.


Jako czwarty obszar związany z uruchomieniem szpitala został wskazany personel. - Ponad ćwierć tysiąca medyków w ciągu ostatnich sześciu dni złożyło deklaracje o współpracy i przekazało wszelkie możliwe oświadczenia związane z wymaganiami ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i wszystkie dokumenty poświadczające kwalifikacje. To ogromna robota zespołu, ale też ogromny szacunek do tych ludzi, którzy przychodzili do starostwa w piątek, sobotę, niedzielę, poniedziałek, wtorek i dzisiaj również. Pozytywnie zaskoczyła mnie rzecz, że nikt w sposób kategoryczny nie stawiał żądań czy nawet oczekiwań finansowych. To niezwykła odpowiedzialność i gotowość do pracy. Wszystkim osobom związanym ze szpitalem - medykom, administracji, pracownikom technicznym dziękuję za kapitalne pospolite ruszenie bez oglądania się za siebie - podkreślał Marcin Leśniewski.

Przypomnijmy, że zespół powiatu ds. przejęcia szpitala przygotowuje ofertę do konkursu ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego, ogłoszonego 23 przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin na złożenie ofert minie 6 czerwca.43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

BM, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA