pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 31 grudnia 2018
  • 1 stycznia 2019
  • wyświetleń: 3176

[ZDJĘCIA] To był rok rekordowych inwestycji - drogi, oświata i szpital

W 2018 roku powiat pszczyński przeznaczył 21 mln zł na inwestycje drogowe i bieżące utrzymanie dróg powiatowych. Sporo środków pochłonęła także rozbudowa bazy oświatowej oraz całkiem nowe zadanie, które stanęło przed powiatem w trakcie roku - przejęcie i wsparcie Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Inwestycje w 2018 r. · fot.


Powiat pszczyński w 2018 r. wyremontował 12,5 km dróg oraz wyremontował lub wybudował 6,7 km chodników. Łącznie zadania na drogach powiatowych pochłonęły 21 mln zł, z czego niespełna 6 mln zł pochodziło z budżetu powiatu pszczyńskiego, a 15 mln pozyskano ze środków zewnętrznych (m.in. z budżetu państwa, gmin oraz Unii Europejskiej).

Do najważniejszych inwestycji należały: przebudowa ul. Wyzwolenia w Suszcu, Kryrach i Mizerowie na odcinku 6,2 km za niemal 6,3 mln zł, remont ul. Głównej w Goczałkowicach-Zdroju wraz z odwodnieniem na odcinku 1,2 km za 2,8 mln zł czy dokończenie przebudowy ul. Korfantego, Lompy i Topolowej w gminie Miedźna (nakłady poniesione w 2018 r. wyniosły 1,8 mln zł).

W mijającym roku powiat pszczyński zrealizował inwestycje, które w znaczący sposób podniosły bezpieczeństwo na drogach powiatowych. W okolicach szkół i przedszkoli zamontowanych zostało 11 wyświetlaczy prędkości rzeczywistej, a przy 20 nieoświetlonych przejściach dla pieszych znajdujących się przy powiatowych drogach uruchomiono kompletny system oświetlenia, wykorzystujący odnawialne źródła energii.

Inwestycje w 2018 r.
Inwestycje w 2018 r. · fot.


W pierwszej połowie roku rozpoczęła się największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego - budowa centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To zadanie o wartości niemal 17 mln zł, na które powiat pszczyński pozyskał 85% dofinansowania ze środków unijnych.

Sporo środków zainwestowanych zostało w rozwój bazy oświatowej. Powiat wyposażył w nowoczesny sprzęt dziewięć pracowni do nauki zawodu wykonanych w powiatowych szkołach rok wcześniej, kontynuowane były prace związane z modernizacją budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, wymienione zostało źródło ciepła w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, a końcem roku rozpoczęły się prace w budynku szkoły w Woli.

Inwestycje w 2018 r.
Inwestycje w 2018 r. · fot.


Najważniejszym zadaniem powiatu było jednak uratowanie Szpitala Powiatowego w Pszczynie, do czego w ogromnej mierze przyczynili się także pracownicy szpitala i ich rodziny.

W 2018 r. na remonty, zakup sprzętu, przygotowanie prowadzenia szpitala oraz wsparcie placówki w pierwszych miesiącach działalności powiat pszczyński przeznaczył ze swojego budżetu kwotę niemal 4,7 mln zł. Z budżetu powiatu przekazywane są także pieniądze na spłatę zobowiązań szpitala sprzed oddania go w dzierżawę - w 2018 r. powiat przeznaczył na ten cel kwotę 1,3 mln zł. Łącznie wsparcie w 2018 r. dla szpitala wyniosło więc niemal 6 mln zł.

- 2018 rok był czasem rekordowych inwestycji w powiecie pszczyńskim. I co najważniejsze, w 2019 roku nie zamierzamy zwalniać tempa. Zaplanowaliśmy w budżecie inwestycje, które pozwolą zaspokoić wiele potrzeb naszych mieszkańców. Chcemy zrealizować inwestycje o wartości 22,5 mln zł. Będziemy kontynuować budowę centrum przesiadkowego, zaplanowaliśmy środki na przebudowę ul. Pawiej w Wiśle Małej i ul. Jedności w Studzionce, chcemy rozpocząć przebudowę ul. Rodzinnej w Kobiórze. W dalszym ciągu zamierzamy modernizować powiatową bazę oświatową i wspierać Szpital Powiatowy w Pszczynie - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA