pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 4 grudnia 2019
  • 22 grudnia 2019
  • wyświetleń: 12381

[ZDJĘCIA] Znamy laureatów Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury

Znamy laureatów Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Statuetki zostały wręczone 17 grudnia podczas recitalu kabaretowego Artura Andrusa.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Uczestników gali przywitali burmistrz Dariusz Skrobol oraz Michał Czernek dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury. Zanim wywołano nagrodzonych artystów, na dużym ekranie wyświetlono krótki film prezentujący sylwetki laureatów.

Wśród nagrodzonych znaleźli się: Dorota Brauntsch, Damian Cieszewski, Michał Beck, Miłosz Szczotka oraz Zespół Regionalny Dolanie z Łąki.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Dorota Brauntsch - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku.

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaż publikowała na łamach magazynu "Design Alive" i kwartalnika "Fabryka Silesia" oraz Magazynu Podróże.

Dorota Brauntsch za fotografowanie ceglanych domów rozsianych po pszczyńskiej ziemi zabrała się w 2016 roku. Wtedy powstał jej projekt "Ceglane domy" na Facebooku.

Jej celem nie była dokumentacja ocalałych domostw, ale ukazanie ich piękna, po to by ludzie w końcu zaczęli dostrzegać ich wartość. W 2017 roku otrzymała stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich.

W 2019 r. nakładem wydawnictwa "Wydawnictwo Dowody na Istnienie" ukazała się książka "Domy bezdomne". To reportaż o znikającej architekturze śląskiej wsi. To przede wszystkim książka o człowieku i jego stosunku do domu - zapis wspomnień i historii ostatnich mieszkańców domów z XIX/XX w. Jest to także historia architektury wiejskiej na ziemi pszczyńskiej, w książce podejmowany jest temat zmian w budownictwie indywidualnym na przestrzeni ostatniego stulecia. Książka została objęta patronatem medialnym Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. O tym wydawnictwie pisały m.in. "Polityka", "Gazeta Wyborcza", Vogue, Culture.pl, a wystawę zdjęć można było zobaczyć w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Damian Cieszewski - za całokształt twórczości.

Damian Cieszewski od ponad 30 lat rozwija swoją społeczną i artystyczną działalność w Zespole Regionalnym "Pszczyna". W ciągu tych lat wielokrotnie prezentował folklor ziemi pszczyńskiej na estradach w Polsce i Europie. Brał udział w nagraniu 6 płyt CD i DVD prezentujących tańce i obrzędy ludowe oraz licznych nagraniach telewizyjnych programów ogólnopolskich i regionalnych. Jest również aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Współorganizuje doroczne imprezy takie jak: święto Szklaku Zabytków Techniki województwa śląskiego "Industriada", Przegląd Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej "Spotkania pod Brzymem", które w tym roku dzięki niemu zostały rozszerzone o warsztaty muzyczne i taneczne skierowane do zespołów ludowych działających pod patronatem Pszczyńskiego Centrum Kultury. Warsztaty organizowane były na pszczyńskim skansenie przez cały maj w ramach ludowej wiosny. Wielokrotnie brał udział w pracach społecznych na terenie Skansenu "Zagroda wsi pszczyńskiej" oraz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Swoją społeczną pracą przyczynia się do promowania i rozwoju ziemi pszczyńskiej.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Michał Beck - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku.

Michał Beck był pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy inaugurującej obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca w Pszczynie.

Przygotowania do tej uroczystości trwały rok, a Michał Beck osobiście angażował się we wszystkie ich etapy, poświęcając swój czas i energię. Pozyskiwał sponsorów, szukał wykonawców, spotykał się z podwykonawcami oraz wszystkimi organizatorami.

Wg jego projektu i pod jego nadzorem powstała replika bramy powitalnej z 1922 roku, która stanęła na Rynku w Pszczynie. To pod nią przemaszerowały oddziały wojska biorące udział w uroczystości. Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Na program uroczystości składało się wiele wydarzeń. Rozpoczęło się od konkursu latawców dla dzieci. Następnie miała miejsce uroczysta msza z udziałem wojska i służb mundurowych, którą celebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po mszy odbył się przemarsz na rynek i uroczyste otwarcie obchodów. W tym czasie w Parku Zamkowym, na specjalnie przygotowanych stanowiskach można było oglądać sprzęt militarny oraz poznać działalność służb mundurowych w naszym regionie. Nie zabrakło ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych. W parku podziwiać było można m.in. czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomaka z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe. Chętni mogli sprawdzić swoje oko na strzelnicy ASG. W godzinach popołudniowych pszczyński rynek zamienił się w scenę, na której wystawiono widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Podczas widowiska można było obejrzeć scenki historyczne, które przeprowadziły widzów przez historię wszystkich powstań śląskich oraz Plebiscytu, aż do przyłączenia Śląska do macierzy. Narratorem i koordynatorem widowiska był Michał Beck. Uroczystość była wielkim świętem oraz ważną żywą, lekcją historii nie tylko dla mieszkańców Pszczyny, ale również licznie przybyłych gości i turystów z całego regionu.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Miłosz Szczotka - w kategorii laureatów konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku,

Urodził się w 2001 roku w Pszczynie. Swoją przygodę z klarnetem rozpoczął w 2013 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie mgr Łukasza Iskrzyckiego. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, organizowanych: w Warszawie, Ostravie, Rybnej, Niepołomicach, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, współpracując z takimi wybitnymi pedagogami jak: Karel Dochnal, Andreas Langenbuch, Jorge Montilla, Igor Frantisak, Pierre Genisson, Joseph Eller, Jean-Marc Fessard, Christopher Bush, Socrates Villegas, Gabor Varga, Roman Widaszek, Arkadiusz Adamski, Jan Jakub Bokun, Barbara Borowicz, Piotr Lato, Grzegorz Wieczorek.

Brał udział w różnych festiwalach muzycznych, między innymi: Festival Internazionale "Duchi d’Acquaviva" w Atri, Międzynarodowy Festiwal "Gdańskie Dni Klarnetu", Międzynarodowy Festiwal we Wrocławiu "Clarimania", Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej, Europejski Kongres Klarnetowy w Katowicach.

Gra w szkole w orkiestrze symfonicznej pod kierownictwem Andrzeja Kucybały, jako pierwszy klarnecista. Jest to jedna z najlepszych orkiestr szkolnych w Polsce, koncertująca w kraju jak i zagranicą. Filmy tej orkiestry w serwisie Youtube cieszą się ogromną popularnością i zdobywają miliony wyświetleń. Jest laureatem międzynarodowego konkursu "OPUS", gdzie zajął III miejsce.

W 2019 roku wygrał stypendium umożliwiające wyjazd do Stanów Zjednoczonych na międzynarodowy projekt orkiestrowy, gdzie mógł doskonalić swoje umiejętności pod okiem doskonałych profesorów, wśród młodzieży z całego świata. Miał możliwość grania koncertów solowych i kameralnych, przez które zapoznał słuchaczy z USA z utworami polskiego kompozytora Marcela Chyżyńskiego, które zostały tam gorąco przyjęte. W listopadzie tego roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym "Clarimania", gdzie zagrał koncert, jako jeden z wyróżnionej czwórki, na "Trampolinie Młodych", gdzie mają zaszczyt wystąpić najlepsi młodzi klarneciści.

W roku szkolnym 2019/2020 otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia muzyczne i naukowe. Był uczestnikiem wielu festiwali folklorystycznych z zespołem regionalnym Ćwiklice pod kierownictwem Pani Renaty Nowok w kraju jak i zagranicą, między innymi w : Kyparissia Sunshine Festival, Festival d’Alecon Les Follklores du Monde, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Dni Pszczyny, Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, gdzie zaprezentował miasto Pszczyna.

Miłosz, choć później niż rówieśnicy rozpoczął swoją przygodę z klarnetem, to bardzo dużo osiągnął przez miłość do tego instrumentu, któremu bezwarunkowo się oddał, swoja ambicją, pasją, poświęceniem, ciężką pracą oraz swoją postawą godnie reprezentuje Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej oraz swoje rodzinne miasto Pszczyna.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.


Zespół Regionalny "Dolanie z Łąki" - z okazji jubileuszu 20-lecia.

Zespół Regionalny "Dolanie z Łąki" występujący pod patronatem Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz przy Związku Górnośląskim koło Łąka prowadzi działalność od 1999 roku kultywując tradycję i folklor. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach, festiwalach ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wyróżnienia za przekaz śpiewu ludowego. Repertuar oparty jest na starych pieśniach śląskich zebranych przez mieszkańców Łąki, a także ze zbiorów pieśni rodzimych twórców - Jana Kupca, Rajmunda i Stanisława Standurów oraz śpiewników Juliusza Rogera, Adolfa Dygacza i Mariana Cieśli z rejonu łąckiego. Oprócz pieśni, zespół reprezentuje także widowiska obrzędowe, najpiękniejsze z nich jest związane z kultywowaną w Łące do dnia dzisiejszego tradycją odpustu parafialnym "Odpust w Łące czyli chodzeni po Mikołajstwie". Za to widowisko na przeglądach i konkursach zespół zdobywał najwyższe nagrody. W 2004 roku zespół wystąpił z tym widowiskiem w Telewizji Katowice w programie "Spotkania z folklorem" red. Magdalena Makaruk.

Równie ciekawe widowisko obrzędowe zespół zaprezentował pierwszy raz na Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych" w Brennej w 2011 roku, pod nazwą "Kolędowanie pastuszków w Łące" w okresie międzywojennym, opracowane na podstawie przekazu nieżyjącego już, bardzo znanego śpiewaka kościelnego Franciszka Gogola. Zespół ma własną kapelę, instrumenty oraz oryginalne stroje otrzymane od najstarszych mieszkanek Łąki. "Dolanie" corocznie uczestniczą w wielu przeglądach i festiwalach oraz często występują na zaproszenie z okazji różnych imprez m.in. na Międzynarodowych Targach Turystyki w Katowicach, na Słowacji z okazji "Święta Wina", a także w programach telewizyjnych pt. "Spotkania z folklorem".

Ważniejsze osiągnięcia zespołu z ostatnich lat to sukcesy solistki Roksany Gogol, np. I miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach, uzyskanie nominacji do ogólnopolskiego Przeglądu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów "Wici" w Chorzowie oraz wiele wyróżnień podczas występów na terenie województwa śląskiego i nie tylko. Ostatni okres to udział w 49. Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej - 2016 gdzie "Dolanie z Łąki" zdobyli I miejsce w kategorii grup śpiewaczych z akompaniamentem, a w 2015 na tym samym przeglądzie byli na III miejscu. W latach 2017, 2018, 2019 zespół zajął odpowiednio I, II i ponownie II miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach. Zespół dokłada wiele troski, aby pieśni, zwyczaje i obrzędy miejscowych dziadków i babek nie poszły w zapomnienie, były przekazywane z pokolenia na pokolenie i stały się bogactwem ich "małej ojczyzny", występuje w strojach "chłopskich" noszonych jeszcze do niedawna w Łące.

Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019
Wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury - 17.12.2019 · fot.

new, BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA